Auto na úvěr, nebo leasing? Jak se liší jednotlivé možnosti?

Pokud si kupujeme auto, řešíme otázku jeho financování. Ne vždy ale může být každému jasné. Proto se podíváme na hlavní rozdíly, které nás čekají v případě, kdy kupujeme auto na úvěr, nebo pokud zvolíme leasing. Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že je to stejné, opak je pravdou.

Jak je to s vlastnictvím, pokud bereme auto na úvěr?

Důležitá je určitě otázka vlastnictví. Pokud si totiž kupujeme auto na úvěr, máme jistotu v tom, že auto je naše. Tedy jsme to my nebo naše firma, kdo figuruje v technickém průkazu a kdo je tedy právoplatným majitelem vozu. Dané peníze, které splácíme, si tak můžeme představit jako formu přímé půjčky, kterou jsme zaplatili právě náš daný vůz.

Oproti tomu u leasingu je otázka vlastnictví zcela jiná. Pokud si vezmeme auto tímto způsobem, je třeba říci to, že auto po celou dobu vlastní leasingová společnost. A to často až do poslední splátky. Teprve poté můžeme nechat automobil přepsat na nás samotné. To může být v mnoha směrech poměrně velkou komplikací, i když ne nezbytně.

Jak je to s platbou?

Především ve chvíli, kdy bereme auto na úvěr, může být vyžadována takzvaná akontace. Tedy první vyšší splátka. Ta sice může být nulová, ale stejně tak může být i v řádech několika tisíců korun, nebo i desetitisíců. Naproti tomu u leasingu akontace nemusí být vyžadována, jelikož auto vlastně po celou dobu není naše. I na to je dobré myslet ve chvíli, kdy si chceme auto pořídit a máme skutečně hluboko do kapsy.

Pozor: Dodat ale musíme to, že nulová akontace dnes nemusí být zase až takový problém, tedy pokus plníme všechny podmínky, které úvěrová společnost má. Roli ale hraje také hodnota vozu, který si chceme půjčit.

Co je výhodnější?

Budeme-li konkrétní, je to zcela určitě leasing, a to právě s ohledem na úrokové sazby. Pokud si koupíme auto tímto způsobem, můžeme zaplatit méně, než pokud si vezmeme klasicky auto na úvěr. Na druhou stranu ne vždy je leasing poskytnutý ve všech případech. Velmi často je spjatý hlavně s podnikatelskou sférou, a tak jako běžní občané jsme odkázání na klasický úvěr. Zde doporučíme rozmyslet si, zda by měl být nutně vázán k autu a zda by pro nás nebyla jednodušší neúčelová půjčka. Hlavně s ohledem na výhodnost.

Tip na zajímavý článek:  Kouzelná půjčka - Krátkodobá nebankovní půjčka

Na co si dát pozor, pokud si bereme auto na úvěr? Přečtěte si zajímavý článek – http://www.pujcka600.cz/na-co-si-dat-pozor-pokud-si-bereme-auto-na-uver/

Máme nějaké povinnosti?

Pokud pořídíme auto na úvěr, tak často žádné. Možnou podmínkou může být zaslání velkého technického průkazu úvěrové společnosti. Na druhou stranu u leasingu jsme povinní platit dvě pojistky, a to:

Ty jsou navíc již zahrnuty ve splátce a tak nemáme možnost zvolit si pojišťovnu a její cenu podle sebe. Na druhou stranu máme jistotu v tom, že je náš vůz po všech směrech chráněný. To vysvětluje Wikipedia ve své definici havarijní pojistky: „Základní pojištění se sjednává pro minimalizaci rizik na vozidle či jeho části pro pojistná nebezpečí typu havárie, odcizení, vandalismu či živelních události.„

Auto na úvěr
oskaline / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *