Hypoteční kalkulačka – doba splatnosti od A do Z

Hypoteční kalkulačka
Hypoteční kalkulačka

Při sjednávání hypotéky je dobré znát několik základních pojmů, které ovlivňují hypotéku, její výši a i výši měsíčních splátek. Jedním z takových pojmů je doba splatnosti. Při žádání o půjčku je dobré vyjasnit si a spočítat, jak dlouhou dobu splatnosti chcete zvolit. K ujasnění vaší volby vám poslouží například hypoteční kalkulačka, díky které se dozvíte, jaká doba splatnosti je s ohledem na měsíční splátky nejvýhodnější. Nyní se pojďme podívat na bližší informace o době splatnosti, které jste potřebovali vědět.

Proč řešit dobu splatnosti?
Dobu splatnosti řešíme z několika důvodů. Tak zaprvé vám doba splatnosti ovlivní výši měsíční splátky. Čím delší hypotéku, tedy dobu splatnosti budete mít, tím méně budete měsíčně splácet, protože se vám částka rozprostře do více let. Zadruhé si hlavně musíte uvědomit, že čím delší dobu splatnosti si nastavíte, tím déle budete splácet. To znamená, že doba splatnosti je samozřejmě úměrná době vašeho závazku. Pokud si dáte dobu splatnosti na 10 let, pak máte za 10 pokoj a nemusíte již nikomu nic platit. Pokud si dáte dobu splatnosti na 30 let, pak následujících 30 let budete měsíc co měsíc platit. Co vás však vyjde nejvýhodněji, si zjistěte s hypoteční kalkulačkou.

Tip na zajímavý článek:  V jakých případech je vhodné si vzít půjčku?

Jaké jsou typy splácení
Splácet můžete třemi způsoby, buď anuitně, nebo degresivně či progresivně. Anuitní splácení je klasika v podobě měsíční pevné splátky, která se drží po celou dobu fixace. Na druhou stranu u progresivního splácení začíná na nízkých splátkách, které jsou mu však postupně navyšovány. A ještě jinačí způsob splácení představuje degresivní splácení, což je princip opačný principu progresivnímu, z vyšších úroků se klesá na nižší.

Doba splatnosti se pohybuje…
Doba splatnosti se většinou pohybuje od 5 let do 30 až 40 let. U různých společností se to však může měnit a lišit.

Doba fixace
S dobou splatnosti úzce souvisí doba fixace, neboť to je období, kdy se úroková sazba zafixuje na určité sazbě, která je následující fixaci neměnná. Doba fixace se pohybuje od 1, 3, 5, 10, 15 do 30 let.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *