Jakými způsoby realizovat zastavení exekuce?

Pokud dlužíme a nesplácíme své závazky, může dojít až k tomu, že věřitelé osloví exekutora, který následně začne dané pohledávky vymáhat. Možností, jakými to může uskutečnit, je více než dost. Mezi nejznámější patří třeba:

  • Blokace bankovního účtu
  • Exekuce na náš pobíraný plat
  • Zabavení movitého majetku
  • Zabavení nemovitosti

Pokud jste aktuálně v roli dlužníků a víte, že se exekuce blíží, nebo již probíhá, je dobré vědět, jak realizovat zastavení exekuce. Pojďme se na několik možností podívat.

Ještě před startem pomůže oddlužení

Pokud ještě exekutor nezačal konat, doporučuje se pro zastavení exekuce použít aktuálně velmi zajímavou možnost, kterou je zákonné oddlužení. Tedy metoda, při které je z našich dluhů vytvořen nový splátkový kalendář na dobu pěti let, kdy je postupně splácíme. Výhodou této možnosti je to, že na nás po celou dobu oddlužovacího procesu nemohou ani věřitelé, ani samotní exekutoři. Pokud se tedy chceme vyhnout přímí konfrontaci s exekutorem a své dluhy vyřešit jednodušší cestou, rozhodně je tato volba tou pravou.

Ideální pro zastavení exekuce je uhrazení vašich závazků

Je jasné, že jakmile jsou všechny vaše závazky uhrazeny, exekuce je zastavena. I o této možnosti můžeme rozhodně říci, že se vyplatí. Stále je lepší uhradit závazky v hotovosti, než čekat třeba na odprodej majetku. Nejenom, že ten nemusí samotný pohledávky pokrýt, ale vše je spojeno i s dalšími exekutorskými poplatky. Pokud se však s konkrétním exekutorem spojíme a peníze předáme v hotovosti nebo pošleme na účet, dojde k zastavení exekuce během několika následujících dní.

Tip na zajímavý článek:  Jak zkrotit dluhy trochu jinak?

Problémem ale může být to, jakým způsobem peníze sehnat. Ideální je čerpat z vlastních úspor, popřípadě využít naše známé. Nabízí se ale i možnost, kterou je půjčka na vyplacení exekuce. V tomto směru například poskytovatel takových půjček, společnost CreditPark uvádí: „Máte exekuci na mzdě, na bankovním účtu nebo na nemovitosti? Hrozí vám dražba bytu nebo domu nebo už ji exekutor dokonce nařídil? Ať už jste se do této nepříjemné situace dostali jakkoli, je důležité ji řešit velmi rychle.“

Pomůže také domluva s exekutorem

Dosud nezmíněná možnost, jak exekuci zastavit, je domluva s exekutorem, a to na splátkovém kalendáři. Nutno říci, že například nemovitost nebo váš majetek mohou být stále označeny a zatíženy exekučním titulem. Reálně ale už nebude hrozit to, že si pro ně exekutor přijede. Pokud totiž budete podle splátkového kalendáře splácet, nechá celou pohledávku hradit právě z daných splátek a nijak konat nebude. I pro něho je samozřejmě výhodnější a jednodušší, pokud potřebné peníze získá takto v hotovosti.

Samozřejmě na závěr musíme dodat, že nejlepší cestou je zaměřit se na to, aby konkrétní exekuce vůbec neproběhla. A tak bychom se neměli zadlužovat. Pokud k tomu ale už dojde, je dobré se domlouvat už se samotným věřitelem, aby neměl důvod návrh na exekuci podat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *