Výhody a nevýhody, jaké má půjčka se zástavou nemovitosti

Půjčit si lze na našem trhu různými způsoby. Někdo v tomto má benevolentní podmínky, někdo zase o něco náročnější. Pokud bychom zůstali v nebankovním segmentu, máme zde mimo klasických nebankovních půjček nebo mikropůjček požádat i produkt, nazývaný jako půjčka se zástavou nemovitosti. Ačkoliv obecně ji příliš nedoporučujeme, chceme být objektivní a nechat na vás, zda ji zvolíte, nebo nikoliv.

Jaké výhody může půjčka se zástavou nemovitosti mít?

Začneme tedy samotnými výhodami, kterých může být hned několik. Tou první je určitě to, že nás čeká velmi snadný a jednoduchý proces samotného získání daných peněz. Objektivně lze totiž říci, že je jenom málokdy dokládán příjem, stejně jako je jenom málokdy dokládáno potvrzení z registrů dlužníků, nebo jakékoliv jiné potvrzení od zaměstnavatele. Půjčka tedy může být vhodná skutečně pro každého, kdo splní pouze onu jednu jedinou podmínku, a tou je právě vlastnictví dané nemovitosti.

Další výhodou je to, že je jedno, o jakou nemovitost se může jednat. Pokud zmíníme několik těch nejčastěji využívaných, potom se jedná primárně o:

  • Domy
  • Byty
  • Pozemky
  • Výrobní nebo rekreační objekty

Zároveň je třeba říci, že co hraje hlavní roli, to je cena dané nemovitosti. Čím je vyšší, tím více peněz můžete získat. Mnohdy horní hranice nemusí být omezené a tak to může být i několik desítek milionů korun. Někteří ale hranici omezenou mají, jako třeba poskytovatel Acema. Tím se dostáváme k poslední výhodě, a to je stabilita tohoto poskytovatele. Ten navíc uvádí toto: „Můžete dokonce kdykoli využít mimořádné splátky a snížit si tak výši splátky do dalších měsíců, nebo celou půjčku předčasně splatit. Vyplňte stručnou žádost a půjčku máte předschválenou do několika minut.

Tip na zajímavý článek:  Peníze rychle na účet

Jaké jsou nevýhody?

Půjčka se zástavou nemovitosti ale může mít také četné nevýhody. Pokud budeme konkrétní i v tomto směru, je tou hlavní určitě úroková sazba, které může spolu s dalšími poplatky dovést i k tomu, že je RPSN v řádech několika desítek procent. A přesně to budou vaše roční náklady. Tím ale seznam nevýhod nekončí, jelikož tou další je to, že částka, kterou dostanete, se většinou přiblíží pouze poloviční hodnotě vaši nemovitosti. I to je poměrně velké negativum.

Dále musíte počítat i s tím, že nad vaší nemovitostí stále visí riziko toho, že o ni velmi snadno a jednoduše přijdete. Ani to dnes není nic neobvyklého. V rámci smluv totiž stačí nezaplatit několik splátek, a jelikož máte zapsané zástavní právo, daný poskytovatel začne ihned konat.

Rázem tak přijdete o střechu nad hlavou, a to jenom proto, že jste si vzali daný typ půjčky, který skutečně nehodnotíme nijak pozitivně. A to i proto, že primárně bývá určený problémovým klientům. A ti jak známo se mohou do dluhů a dalších problémů dostat velmi rychle a jednoduše.

Výhody a nevýhody, jaké má půjčka se zástavou nemovitosti
ptra / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *