Určitě mi dáte za pravdu, že mnoho z nás si nejednou řekne potřebuji půjčku. A je úplně jedno, jestli se chystáme stavět dům, kupovat auto, či měnit plastová okna. Za půjčku lze považovat finanční úkon, kterým věřitel poskytne finanční obnos dlužníkovi, ten ho má povinnost do dohodnuté doby vrátit i s určitým navýšením, kterému říkáme úrok. Při prodlení má věřitel obvykle nárok na penále dle dohody. Půjčkou tedy získáme určitý obnos peněz, i když ne zrovna za nejvýhodnějších podmínek. Podmínky její získání jsou velmi individuální a závisí na několika skutečností. V první řadě výše úroků závisí na výši poskytnuté půjčky, úroky si stanovují bankovní i nebankovní subjekty, které půjčky poskytují.
Půjčky v zásadě lze rozdělit do dvou základních skupin, na bankovní a nebankovní půjčky. Hlavní rozdíl mezi nimi je v dostupnosti a výhodnosti. Bankovní půjčky jsou ve většině případů úrokově níže, ale na jejich získání je třeba splnit řadu podmínek, které si banka určí. Dostupnější jsou určitě nebankovní půjčky, které však úrokově často velmi výhodné nejsou. Na trhu je dnes velmi mnoho různých nebankovních subjektů, které půjčky poskytují. Je třeba si však dát dobrý pozor, abychom nenatrafili na podvod.
Před vyřizováním půjčky je velmi důležité se poradit s odborníkem. Ten vás správně navede a poradí vám, která půjčka je ve vaší situaci nejvýhodnější, má přehled o podmínkách jednotlivých bank k poskytnutí půjčky. Jde o důležitý krok, jehož uskutečnění je skutečně dobré promyslet.
Na trhu dnes existují i půjčky, které se dají vyřídit online přes internet.